ADVERTORİAL REKLAM

Advertorial Reklam

Advertiorial reklamlar aynı zamanda tanıtıcı reklam olarak da biliniyor. Adı üzerinde olan bu reklam çeşidi firmanın ya da ürünün uzun süreli şekilde detaylıca anlatılmasıyla oraya çıkıyor. Pazarlama iletişiminin en önemli ögelerinden olan advertorial reklamlar fikir ve yapım olarak diğer reklamlardan ayrılıyor. Bu reklamlar daha çok bir televizyon programı gibi yayınlanıyor. Advertorial reklamlar gündüz kuşağında daha sık yer alsa da örneklerine prime time zamanlarında da rastlanıyor. Advertorial reklamlar yayında olan televizyon programının bütünlüğü içerisinde yer alır ve bu programın geçmekte olduğu mekanda yer alıyor. Bu yüzden yayında dizi ya da film varken ekranda yer almıyor. Daha çok sabah programları ve öğleden sonraki yayınlar bu reklam türü için çok daha etkili zamanlar olarak görülüyor.

Advertorial Reklam Özellikleri

Advertorial reklam yapılan anlaşmaya göre 60-90 saniye arasında hazırlanıyor. Bu reklam yayınlandığında ekranda “tanıtıcı reklam” ya da “advertorial reklam” ibaresi bulunması RTÜK tarafından şart koşuluyor. Reklam süresince TV programını sunan ünlü, firma yetkilisi ya da firmanın görevlendirdiği bir kişi reklam süresince tanıtılan firma ya da ürün hakkında oldukça detaylı veriyor. Bu reklamda verilecek olan mesaja uygun bir senaryo hazırlanıyor ve bu senaryo doğrultusunda programın akışında sunum gerçekleştiriliyor. Reklama ayırılan bütçeden maksimum verim alınması için advertorial reklama son derece önem gösterilmesi gerekiyor. Spot reklam ya da bant reklamdan ayrılan advertorial reklam hazırlanması zor olan reklam türü arasında yer alıyor. Ancak ProjeVideo bu konudaki deneyimli ekibi sayesinde firmanın istekleri doğrultusunda en yararlı olabilecek reklam planı hazırlıyor ve bu reklam planında firmanın her türlü isteğine göre değişiklik yapabiliyor. Bu tarz reklamlarda mesaj bilgi aracılığı ile sunulduğu için titiz bir çalışma süreci gerekiyor. Advertorial reklamlar diğer reklam türlerine göre daha fazla geri dönüş sağlıyor.

Neden Başarılı?

Advertorial reklamların bu kadar yüksek sayıda geri dönüş sağlamasının altında haber niteliği taşıması yatıyor. Bu yüzden reklamlarda çarpıcı başlıklar kullanmaya gerek kalmıyor. Haber gibi yayınlanan içerik sayesinde izleyici reklamı izlerken herhangi bir rahatsızlık duymuyor. Bu tarz reklamlarda ProjeVideo reklamın daha cazip ve izlenebilir olması için bilgiyi harmanlayarak veriyor. Bu sayede hedef kitle üzerindeki etkisi de artıyor. Kalıcılığı diğer reklamlara göre daha fazla olan advertorial reklamlar firmanın ya da ürünün arama motorlarında da daha üst sıralarda yer almasını sağlıyor. Ürün hakkında bilgi almaktan hoşlanan izleyiciler daha fazla bilgi alabilmek için internete başvuruyor ve bu sayede ürünün reklamı ekstra bir avantaj da kazandırıyor.

Menü