SPOT REKLAM

Spot Reklam

Spot reklamlar kuşak reklamlar olarak da biliniyor. Firmanın reklam filmi kanalın reklam kuşağı esnasında yayınlanıyor. Bant reklamların aksine spot reklamlar ekranda tam boy olarak görüntüleniyor ve sesli oluyor. Televizyonda yayınlanmakta olan film, dizi ya da diğer programa ara verildiğinde spot reklamlar ekrana geliyor. Bu yüzde spot reklamlar ekranda yayınlanmakta olan programı kesmiyor ve tam ekran olarak yayınlanabiliyor. Spot reklamlar bant reklam gibi HD ya da SD yayın ayrımı gözetilmeksizin aynı şekilde yayınlanabiliyor. İzlenmekte olan program reklam arasına girdiğinde bazı izleyiciler televizyon başından kalkabiliyor ancak reklamlarda kullanılan ses izleyiciye televizyon başında olmasa bile ulaşmayı başarıyor. Spot reklamlar kullanıcıların hem gözüne hem de kulağına hitap ediyor.

Nasıl Hazırlanıyor?

Bant reklamlar ekranda 8 saniye boyunca görünürken spot reklamlar çok daha uzun süre kalabiliyor. Spot reklamlar isteğe göre 3 saniye isteğe göre 200 saniye olabiliyor. Bu yüzden spot reklamlar saniye birim fiyatı üzerinden fiyatlandırılıyor. Jenerikten hemen sonra başlayan reklamlarda müzik veya seslendirilmiş görüntüler yer alıyor ve bu sese ürün tanıtımını içeren görüntüler eşlik ediyor. Spot reklamlarda genellikle tanıtılan firmanın ya da markanın kurumsal sloganı yer alıyor veya şarkı şeklinde söyleniyor. Reklamlar bir kaç spottan oluşabiliyor ve aynı firma farklı spotlarla izleyicilere farklı yönlerini gösterme şansı yakalıyor. Firmanın akılda kalıcı sloganı veya müziği reklam boyunca izleyiciye aktarılıyor. Ekranda firmanın kendisinden başka bir şey olmadığı için izleyicinin bütün dikkati spot reklam üzerinde oluyor ve reklam bu sayede daha akılda kalıcı oluyor.

En Çok Görülen Reklam Türü

Televizyon kanallarında yayınlanan reklamların %69’u gibi büyük bir çoğunluğu spot reklamlar oluyor. Bu reklamlarda uzun süreler kullanılabildiği için marka hakkında daha fazla bilgi içeriyor ve özellikler kullanıcılara daha detaylı anlatılabiliyor. Günümüzde reklama harcanan paraların büyük bir kısmı da spot reklamlardan geliyor. Reklama 1 yılda harcanan paranın yaklaşık %9’unu bant reklamlar oluştururken %69’unu oluşturuyor. Bu da spot reklamların aynı zamanda en çok tercih edilen reklam türü olduğunu gösteriyor. ProjeVideo firmaların ve markaların reklam çözümlerinde yardımcı oluyor. Dakikaların değil saniyelerin çok önemli olduğu bu reklam türünde ProjeVideo markanın veya firmanın kurumsal kimliğini izleyiciye detaylı bir şekilde aktarmanın planını çıkarıyor ve bu plan doğrultusunda spot reklamı oluşturuyor. Spot reklamlar otomotivden gıda sektörüne kadar bir çok alanda kullanılabiliyor.

Menü