KAMU SPOTU

Kamu Spotu

Toplumsa refah ve huzuru temel alan, RTÜK tarafından desteklenen ve devlet tarafından düzenlenen reklamlar kamu spotu reklamlar olarak bilinir. Kamu spotları bilinenin aksine sadece devlet kanallarında yayınlanmaz. Özel kanallar da kamu spotlarının halka aktarılması çalışmalarına katkı sağlamaktadır. RTÜK tarafından reklam sürelerinde sayılmayan ve ücretsiz olarak yayınlanan kamu spotlarının belirli şartları yerine getirmesi gerekir. Kamu spotlarının desteklediği konular gündeme göre farklılık göstermektedir. Sağlık, psikoloji ve hukuka uygunluk esaslı kamu spotları oldukça yaygındır. Sigara bırakma, aile içi şiddete karşı önlem, eğitime destek gibi farklı alanlarda kamu spotları hazırlanabilir. Yayın sürecinde de devlet ve özel televizyon kanallarının destek verdiği bu içeriklerin faydası ise oldukça fazladır.

Neden Kamu Spotu?

Kamu spotları eğitim amaçlı içeriklerdir. Toplumum bilinçlendirilmesi temeline dayanan kamu spotlarının amacı ve yöntemi tamamen eğitim içerikleri ile benzerlik göstermektedir. Kamu spotlarında kolayca propaganda yapmak ya da doğrudan ulaşılır olmayan bir biriminin insanları eğitmesini amaçlamak mümkün olsa da aksi de mümkündür. Kamu spotlarında ulaşılabilirlik önemlidir. Spotu hazırlayan hangi kurum ise bu kurumun ulaşılabilir olması önemlidir. Ulaşılmaz bir kuruluş bu tür eğitsel içerikler konusunda güven vermeyeceğinden dolayı kamu spotları amacından sapacaktır. Kamu spotları ile güçlü bir etki elde etmek mümkündür. Özellikle pek çok kamu spotunda olduğu gibi eğlence etkisini ortadan kaldırmak yerine daha hassas ve akılda kalıcı bir şekilde konuyu aktarmak önemlidir. Toplumun ilgisini çekmek, inandırıcı olmak ve ikna edebilmek kamu spotları için önemlidir. Başarılı bir kamu spotu çalışması ile toplumda farkındalık yaratmak mümkündür. Kamu spotlarında yapılan bazı temel hatalardan uzak durmak projenin başarılı olmasında etkilidir. Kamu spotlarının hali hazırda toplumda merak uyandırdığı ve en azından bir kez baştan sona izlendiği ile ilgili ciddi veriler olduğundan dolayı bu içerikleri değerlendirmek önemlidir.

ProjeVideo ile Tüm Prodüksiyon İhtiyaçlarınız Elinizin Altında

Başarılı ekibi ve video prodüksiyon alanında verdiği hizmetleri ile aranılan prodüksiyon şirketleri arasında yer alan ProjeVideo sayesinde projelerinizi başarılı bir şekilde ilerletebilirsiniz. Etkili video hazırlama yöntemleri ile sürece hakim, farklı konseptler üzerine yaptığı çalışmalar ile prodüksiyon alanında uzmanlığı olan firmamız altına imzasını atmayacağı projeleri kabul etmeyerek işinizi ve projenizi geliştirmek için sizinle birlikte hareket etmektedir.

Menü