BANT REKLAM

Bant Reklam

Bant reklamlar o esnada yayınlanmakta olan film, dizi, yarışma programı ya da diğer televizyon programlarının alt kısmında gösterilen kısa süreli olarak gösteriliyor. Bu reklamların süresi RTÜK tarafından 8 saniye olarak belirleniyor. Bant reklam diğer reklam çeşitlerine göre çok daha etkili olarak kabul ediliyor. Çünkü reklam yayınlandığı esnada izleyiciler yayınlanan programı izlemekte olduğu için bant reklam ilgi çekici olmayı başarıyor. Bant reklamlar ekranın maksimum %20’sini kaplıyor. Bant reklamda esas olan program bütünlüğünü bozmamak olarak ön plana çıkıyor. Ancak bant reklam esnasında televizyonda yayınlanmakta olan yayın akış halinde olduğundan bant reklamlarda ses kullanılamıyor. Buna rağmen bant reklamlar büyük firmalar tarafından sıkça tercih ediliyor.

Nasıl Olmalı?

Bant reklamların eşitli özellikleri bulunuyor. Bu özellikler yayın çeşidine göre değişiyor. Yayının kalitesi ve reklamın yayınlandığı saatler reklamın yapısını belirliyor. Yine RTÜK kuralları gereği bant reklamlar maç yayınlarında son derece sınırlı kullanılabiliyor. Genellikle bu tarz reklamlar maçta oyun durduğunda veya gol olduğunda gösteriliyor. Bant reklamlar Prime Time (PT) ve Off Prime Time (OPT) olmak üzere iki farklı kuşakta tercih ediliyor. HD yayına sahip olmayan 720 x 576 çözünürlüğe sahip olan kanallarda bant reklam yayının 1/4’üne denk gelen 116 x 576 çözünürlükte gösterilebiliyor. Bu reklamlarda key rengin bant reklam içerisinde yer almayan bir renkten seçilmesi çok önemlidir. Genellikle bant reklamlarda yeşil renk kullanıyor ve bu reklamlar mpeg-2 formatında yapılıyor. HD yayın yapan kanallarda ise bant reklamın ölçüsü 1920 x 216 şeklinde olabiliyor. Bu da tıpkı HD yayın yapmayan kanallarda olduğu gibi ekranın 1/4’üne denk geliyor. Kanallar genellikle bant reklamın başında ve sonunda 2 ya da 3 saniye boşluk bırakılmasını talep ediyor. Bu boşlukta bant reklamın key rengi yer alıyor. Bant reklamlar quicktime alpha .mov, .mpg, ve .tga olarak kaydediliyor. Key rengine .tga ve quicktime alpha .mov formatında ihtiyaç duyulmuyor çünkü bu formatlarda bant reklam dışındaki alanlar gözükmüyor.

Ne Kadar Etkili?

Bant reklamlar izleyiciye dilenen bilgiyi vermek için son derece etkili bir yöntem olarak görülüyor. Bu reklamlar kısa süre gösterildiği ve ekranın küçük bir alanını kapladığı için diğer reklamlara göre daha az maliyetli oluyor. ProjeVideo’nun alanında uzman ekibi isteğiniz doğrultusunda mesajınızı en iyi şekilde yansıtabileceğiniz bant reklamlar hazırlıyor. Bant reklamların üretimi kolay olduğu için tamamlanma süresi oldukça kısa oluyor. Bant reklamı tasarlama süreci kısa bir süreç olduğu için ProjeVideo istenilen değişiklikleri anında yerine getirebiliyor.

Menü