GÖRSEL EFEKT

Görsel Efekt

Özel efektler olarak da bilinen görsel efektler sinema ve televizyon dünyasının vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. SPFX ve SFX olarak da bilinen görsel efekt uygulamaları normal ekipmanlar ve tekniklerle yaratılması mümkün olmayan, can ve mal güvenliğini tehlikeye atacak durumları teknoloji sayesinde yaratmayı amaçlamaktadır. Oyuncuların ve prodüksiyonun zarar görmesini engellemek için hazırlanan görsel efektlerin profesyonel olması önemlidir. ProjeVideo tüm videolarda istenilen görsel efektleri başarılı bir şekilde uygulamaktadır. Hayalleri gerçeğe çeviren projeler ile birbirinden güçlü ve başarılı videolara imza atan firmamız müşterilerinin her zaman farkındalık yaratan içeriklere sahip olmasını sağlamaktadır.

Görsel Efekt ile Neler Yapılır?

Görsel efektler ile yapılacak şeylerin bir sınırı yoktur. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte yeşil perde tekniklerinin çok ötesine geçen görsel efektler ile çok fazla şey elde etmek mümkündür. Büyük patlamalar, yangınlar ve aksiyon sahnelerinde yer alan büyük çarpışma ve kaza anları görsel efektler ile gerçekleştirilebilir. Animasyon karakterler de çizimler dışında görsel teknikler ile oluşturulabilir. Örneğin bir ejderhayı canlandırmak için özel teknikler kullanılarak çekilen bir aktör çalışabilir. Görsellikte sınırsızlığı sağlayan tekniklerle artık her şey mümkündür. Özel efektler ile farklı işlere imza atmak ve izleyenler şaşırtmak ise farklılık yaratmak isteyenlerin mutlaka tercih etmesi gereken yöntemler arasında yer almaktadır.

Her Yapım Görsel Efekt midir?

Her yapım görsel efekt değildir. Her şeyin görsel efektlerle yapıldığı sanılıyor olsa da bu büyük bir yanılgıdır. Bir ejderha görüntüsü elde etmek için ejderhaya benzeyen bir karton figür kullanılır, bir binanın yıkılma sahnesi için o binanın maketinin yıkılması gerekir. Patlamalar daha küçük çapta olsa da gerçektir ve görsel efektler ile büyütülür. Bu tekniklerin hepsi özel çekim teknikleridir ve görsel efektler ile kesinlikle karıştırılmamalıdır. Tek başına görsel efektler ile elde edilenler ile yoktan var etmek mümkün değildir. Sade görsel efekt kullanımı videolarda daha dikkat çekici geçişlerin hazırlanmasında, animasyonların daha çarpıcı olmasında etkilidir. Özel çekim tekniklerine ihtiyaç duyulduğunda yaşayan özel efektler ile çekim yapmak gerekir. Bunlar daha çok sahne sanatları ile ilgilidir. Canlı yayınlarda ya da gerçek izleyicilerin önünde gerçekleşen olaylarda kullanılan teknikler de vardır. Bunlar da görsel efekt olarak değil özel efekt olarak uygulanmaktadır. Konfeti, baloncuk, sis ya da duman gibi fiziksel uygulamalar ile canlı yayınlarda ya da sahnelerde efekt uygulaması yapılmaktadır.

Menü